«Эхо веков в истории семьи - Тарихта без эзлебез»Шәҗәрә фестиваленең муниципаль этабы ахырына якынлаша

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

2024 елның 26 февралендә нәсел шәҗәрәсе фестиваленең муниципаль этабының икенче атнасы башланды. Бер үк вакытта республиканың 10 районында гаилә династияләре үзләренең шәҗәрәләрен тәкъдим иткәннәр һәм жюри әгъзаларын үз нәселләренең тарихлары белән гаҗәпләндергәннәр.         Бу көннең иң истәлекле мизгелләре:

🔸 Кукмара районыннан удмурт Макаровлар нәселе тамга фамилия билгесен тәкъдим итте. Ул аларның гаиләсендә буыннан-буынга тапшырыла торган агач көрәктә саклана. Хәзер алар бу кыйммәтле билгене куллануны дәвам итәләр. Аларга үз коралларын һәм башка көнкүреш кирәк-яракларын билгелиләр.

🔸 Яшел Үзән районыннан Мельниковлар династиясенең күп кенә вәкилләренең тормышы җирле POZIS предприятиесе белән бәйле. Династиягә нигез салучылар монда гомер буе эшләгәннәр.

🔸 Бочковлар династиясе вәкилләренең берсе 1941 елда Бөек Ватан сугышы вакытында Казан оборонасы рубежын төзүдә катнаша.

🔸 Кукмара районы Хәмидуллиннар гаиләсе өчен борынгы татар телендә гарәп графикасында сандыкта сакланган хатлар аеруча кыйммәтле, аларны аларның бабасы армиядән сөйгәненә язган һәм буыннар аша аларның ата-бабаларының мәхәббәте турында истәлек саклый.

Һичшиксез, һәр гаилә үз йөрәгенең бер өлешен сәхнәдә чыгыш ясап һәм үз нәселен тәкъдим итеп күрсәтте. Ләкин һәр конкурсның үз нәтиҗәсе булырга тиеш:

1 зона

1 урын - Исмәгыйлевләр династиясе

2 урын - Мельниковлар династиясе

3 урын - Хисамовлар династиясе

Җиңүчеләрне котлыйбыз һәм киләсе көннәрдән барлык зоналар буенча ахыргы нәтиҗәне көтәбез.