#Про100Калашников: Татарстан архивчылары Удмуртия коллегаларының Event-чарасында катнаштылар

2019 елның 13 сентябре, җомга

Удмуртиянең архив хезмәте Коралчылар көне алдыннан атучылар коралының күренекле конструкторы Михаил Калашниковның тууына 100 ел тулуга багышланган Event-чара үткәрде.

Event-чарада яңа мультимедиа чаралары тәкъдим ителде «Дөнья Коралчысы» басмасы. Мультимедиа басмасы файдаланучыларга Михаил Калашниковның тормышы һәм эшчәнлеге турындагы 355 архив һәм музей материаллары белән танышырга тәкъдим итә. «Сүз – Калашниковка» бүлегендә аудиовизуаль документларны: конструктор турында документаль фильмнарны, аның гавами чыгышларының архив видеоязмаларын, конструкторның интервью фонозаписьларын карау һәм тыңлау мөмкинлеге бар.

Моннан тыш, «Мин сезнең белән бер юл белән бардым»: М.Т.Калашников архив документларында (конструкторның 100 еллыгына)» документаль күргәзмәсе үткәрелде.

Чараны Удмуртия Республикасы Хөкүмәте каршындагы Архив эшләре комитеты рәисе Наталья Тойкина ачып җибәрде, ул Калашников елына багышланган Удмуртия архив хезмәте әзерләгән күргәзмә проектларын сөйләде. Чарада катнашучылар алдында «ирекле микрофон» форматында Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Резедә Шәйхетдинова чыгыш ясады.

Удмуртия Республикасы Хөкүмәте каршындагы Архив эшләре комитеты материаллары буенча