Архив эше буенча ТР Дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова Россиядәге Берләшкән Гарәп Әмирлекләре делегациясе белән очрашты

2022 елның 16 марты, чәршәмбе

Җомга көнне 2022 елның 11 мартында Татарстан Республикасы Архив эше буенча Дәүләт комитеты стеналарында Дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Зәкәрия кызы Габдрахманова Берләшкән Гарәп Әмирлекләренең Россиядәге Гадәттән тыш һәм Тулы вәкаләтле илчесе урынбасары - Илчелек киңәшчесе Әл-Хебси белән очрашты. Яклар Россия-Әмирлекләр мөнәсәбәтләре кысаларында Татарстан белән БГӘ арасында архив эше өлкәсендә хезмәттәшлекне үстерүнең перспектив юнәлешләре турында фикер алыштылар. Гөлнара Габдрахманова, цифрлаштыру өлкәсендә гамәлгә ашырылган һәм планлаштырылган проектлар турында мәгълүматны да кертеп, Татарстанның архив хезмәте турында тәкъдир итте, шулай ук Татарстан Дәүләт архивының яңа бинасы турында сөйләде.

Татарстан ягы Әмирлек ягының архив эшен оештыру, инновацион алымнар һәм практикалар булдыру һәм кертү, шулай ук гарәп карамагындагы текстларны тану системасын булдыру өлкәсендәге тәҗрибәсен өйрәнүдә аеруча кызыксынуын белдерде. Очрашу йомгаклары буенча эмират ягына китаплар китерелде - Татарстан АССР төзелүнең 100 еллыгы - документлар һәм материаллар җыентыгы, «Казан Осман архивларында» һәм «Татарстан тормышының бер көне» фото-акциясе һәм «Гаилә архивын яңадан бир» республика конкурсы йомгаклары буенча ТАССР йөз еллыгына фотоальбом.