Сишәмбе көнне 24 майда " архив документлары буенча виртуаль күргәзмә проектларын булдыру. Күргәзмә проектлары өчен архив документларын ачыклау»темасына түгәрәк өстәл узды.

2022 елның 26 мае, пәнҗешәмбе

2022 елның 24 маенда видеоконференцэлемтә режимында «архив документлары буенча виртуаль күргәзмә проектларын булдыру. Татарстан Республикасының Архив эше буенча Дәүләт комитеты тарафыннан оештырылган» архив документларын һәм күргәзмә проектларын ачыклау "дигән темага" түгәрәк өстәл " үткәрелде.

Түгәрәк өстәл эшендә Свердловск, Оренбург, Чиләбе өлкәләреннән, шулай ук Кырым Республикасыннан һәм Ханты-Манси автономияле округыннан-Юградан коллегалар – архивчылар катнашты. Татарстан Республикасыннан» Netfilm платформасы белән хезмәттәшлек «темасына аудиовизуаль документларны һәм дәүләт архивының мәҗбүри нөсхәсен саклау буенча директор урынбасары С. Н.Горохов, шулай ук дәүләт архивының күргәзмә һәм публикаторлык эшчәнлеге бүлегенең Күргәзмәләр секторы мөдире П. А. Майоров чыгыш ясады.

Хәзерге вакытта архив учреждениеләре виртуаль экспозицияләр булдыру һәм архив документларын репрезентацияләү процессын камилләштерү юнәлешендә хәрәкәт итә. Түгәрәк өстәлдә катнашучылар виртуаль күргәзмәләр өчен архив документларын ачыклау тәҗрибәсе белән уртаклаштылар, халыкара һәм төбәкара күргәзмә проектларының Web-интерфейсларын төзү, эчке структурасы, үсеш перспективалары һәм техник тормышка ашыру белән таныштырдылар.

Семинар-киңәшмәдә катнашучылар мондый чараны үткәрүнең мөһимлеген расладылар һәм киләчәктә дә нәтиҗәле уртак эшчәнлеккә өмет белдерделәр.