2022 елның 15 декабрендә видеоконференцэлемтә режимында " Идел буе халыклары тарихы буенча архив документларын формалаштыруның, саклауның һәм куллануның актуаль мәсьәләләре»фәнни-гамәли конференциясе узды.

2022 елның 27 декабре, сишәмбе

Конференциядә Удмуртия Республикасы, Марий Эл Республикасы, Чувашия Республикасы һәм Мордовия Республикасы архивчылары катнашты. Татарстан Республикасыннан «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ документларын саклау һәм исәпкә алу, белешмә-эзләү системалары буенча директор урынбасары, тарих фәннәре кандидаты Л.О. Кузнецова «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы фондларында Идел буе тарихы буенча документлар «темасы белән чыгыш ясады.

Конференциядә катнашучылар мәдәниятара һәм этникара багланышлар, мәдәни үзенчәлек, халыкларның күптөрлелеге һәм рухи бергәлеге мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Һичшиксез, мәдәниятара багланышларның тарихи тәҗрибәсе, халыкларның гореф-гадәтләрен саклау һәм үстерү бөтен Россия җәмгыятенең байлыгы булып тора һәм илебездә милләтара мөнәсәбәтләр үсешенең торышын һәм уңай юнәлешен билгели. РФ Архив фондын Россия халкы яшәүче халыклар мәдәниятенең хәзерге торышы һәм үсеше турындагы документлар белән формалаштыру Дәүләт архив учреждениеләре хезмәткәрләре тарафыннан хәл ителә торган актуаль бурычлар исәбенә керә.

Тыңлаучылар «Удмуртия Республикасы Үзәк дәүләт архивы«ГКУ филиалы җитәкчесе Е.М. Ушакованың» «ЦГА УР «ГКУ филиалы – удмурт, татар һәм Идел буе халыкларының милли-мәдәни иҗтимагый берләшмәләренең архив фондларын булдыру буенча иҗтимагый – сәяси тарих дәүләт архивы эш тәҗрибәсеннән» дигән темага ясаган чыгышын аерым билгеләп үттеләр.

Конференция нәтиҗәләре буенча татар иҗтимагый үзәге белән хезмәттәшлекне җайга салу турында Карар кабул ителде. 1989 елдан бирле эшләгән Муса Җәлил һәм Ур «Иман»татар яшьләре берлеге.

Конференциядә катнашучылар мондый чараларны уздыруның әһәмиятлелеген расладылар һәм алга таба да нәтиҗәле уртак эшкә өмет белдерделәр.