Менделеевск районында Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты коллегиясе утырышы узды

2024 елның 23 августы, җомга

22 августта Менделеевск муниципаль районында 2024 елның 1 яртыеллыгында муниципаль архивлар эшчәнлеге нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты (алга таба - ТР Архив эше буенча дәүләт комитеты) коллегиясе утырышы узды.

Коллегия утырышында Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе Г.З. Габдрахманова, Менделеевск муниципаль районы башлыгы И.Р. Беляев, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппаратының Татарстан Республикасы халыклары мәдәнияте һәм телләрен үстерү идарәсе башлыгы Л.Г. Низамова, ТР Архив эше буенча дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый совет рәисе И.А. Гыйләҗев, ТР Архив эше буенча дәүләт комитеты һәм «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ хезмәткәрләре, муниципаль берәмлекләрнең һәм республиканың муниципаль архивларының башкарма комитетлары җитәкчеләре катнашты.

Коллегия утырышы башланыр алдыннан катнашучылар өчен Менделеевск районының архив комплексы буенча экскурсия үткәрелде, анда район мисалында ведомство архивы нинди булырга тиешлеге күрсәтелде.

Хәзер муниципаль архивларның төп бурычлары, Гөлнара Зәкәрия кызы Габдрахманова билгеләп үткәнчә, - документларның сакланышы, архивларның матди-техник торышын яхшырту, җәмгыятьне архив мәгълүматлары белән мәгълүмати тәэмин итү һәм архив документларын популярлаштыру.

Коллегия кысаларында муниципаль берәмлекләрнең башкарма комитетлары һәм муниципаль архивлар җитәкчеләренә, муниципаль архивлар тарафыннан ярдәм алуга ел саен үткәрелә торган конкурста җиңүчеләргә сертификатлар һәм дипломнар тапшырылды.

Шулай ук республиканың архив эшен үстерүгә өлеш керткән өчен ТР Архив эше буенча дәүләт комитеты хезмәткәрләре, муниципаль архивлар хезмәткәрләре һәм ТР Архив эше буенча дәүләт комитеты коллегиясе әгъзалары ТР Архив эше буенча дәүләт комитетының ведомство бүләкләре белән бүләкләнде.

Коллегия утырышыннан соң архив эше мәсьәләләре буенча муниципаль архив башлыкларының семинар-киңәшмәсе узды. Семинарда һәр муниципаль архив үзенең тәҗрибәсе һәм яртыеллыкның нәтиҗәләре белән уртаклашты.