«Шәхси чыгышы документларын тасвирлаганда барлыкка килә торган проблемалар турында»Семинар-киңәшмә.

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

2023 елның 26 гыйнварында видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты тарафыннан «шәхси документларны тасвирлаганда килеп чыккан проблемалар турында»темасына семинар-киңәшмә уздырылды.

Семинарда Ханты-Манси автономияле округы – Югра, Сургут шәһәре муниципаль архивы, Чувашия Республикасы һәм Татарстан Республикасы муниципаль архивларыннан коллегалар-архивчылар катнашты.

Татарстан Республикасының Архив эше буенча Дәүләт комитеты рәисе урынбасары Г. и.Илдарханова-Балчиклы, семинар эшен ачып, архив фондларын шәхси документлары белән дөрес комплектлау бурычы гади түгел, әмма кирәкле һәм үтәлергә тиеш, дип билгеләп үтте.

2020 елдан дәүләт һәм муниципаль архивларда шәхси документларны комплектлау, тасвирлау, исәпкә алу һәм куллану буенча яңа методик тәкъдимнәр гамәлгә кертелде. Методик тәкъдимнәрне куллану мәсьәләләре архивчылар өчен актуаль. Семинарда катнашучылар, әлеге тәкъдимнәргә таянып, шәхси фонд формалаштыру эшенә кагылышлы мәсьәләләрне күтәрделәр. Беренче булып Татарстан Республикасы Дәүләт архивының инициативалаштырылган документлаштыру һәм документларны комплектлау секторы мөдире Р.Р. Хөснетдинова чыгыш ясады. Аның сүзләренә караганда, шәхси документларны тасвирлаганда күп проблемалар туа: документларда тану билгеләре - мөһерләр, имзалар, боерык номерлары юк, аларны кем ясаганы билгеле түгел; кайбер документлар өлешчә генә сакланган; күп документлар датасыз була.  Шул ук мизгелләр архив документларының сакланышын тәэмин итүне һәм Ханты-Манси автономияле округы – Югра архивлары эшләре буенча хезмәтнең мәгълүмати хезмәтләрен күрсәтүне контрольдә тоту бүлеге консультанты О. А. Спиридонова чыгышында да билгеләнде.

Берничә чыгыш ясаучы документларны җирле яки чит телләрдән рус теленә тәрҗемә итүгә һәм аларның тасвирламасына кагылышлы сораулар күтәрде. Татарстан архивчылары билгеләп үткәнчә, мондый проблемалар югары уку йортларының тел белгечләре белән хезмәттәшлек юлы белән хәл ителә.

Киләсе чыгыш турыдан-туры уку йортлары белән бәйле иде. Сургут шәһәре муниципаль архивының архив технологияләре һәм мәгълүмати хезмәтләр күрсәтү бүлегенең әйдәп баручы археографы и.П. Шәмсетдинова югары уку йортлары белән социаль партнерлык турында сөйләде.

Катнашучылар фикер алыштылар, архивка фотодокументлар, китаплар кабул итү буенча күп сораулар бирелде. Чыгышлар презентацион слайдлар белән үрелеп барды. Онлайн очрашу ахырында бу өлкәдә хезмәттәшлекне дәвам итү турында Карар кабул ителде.