Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты һәм Net-Film Киноархивы «Тарих картасы» мультимедиа проектын башлап җибәрә

2020 елның 19 мае, сишәмбе

Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты net-film.ru киноархивы белән берлектә Россия тарихына һәм Татарстанның 100 еллык юбилеена багышланган мультимедиа платформасын эшләтеп җибәрде.

«Тарих картасы» проекты кысаларында (www.history-map.world/tatarstan/) Татарстан архивлары коллекциясеннән республика үсеше этапларын тасвирлаучы материалларга нигезләнгән бүлек булдырылды. Материаллар географик картада аңа интеграцияләнгән уникаль кино-һәм фотоматериаллар белән тәкъдим ителгән.

Кинохрониканың гаять зур өлеше, аның ике үлчәмдә урнашуы (вакыт линиясе һәм географиясе) XX гасырның республика һәм ил тормышы белән бәйле тарихи вакыйгаларына чумарга мөмкинлек бирә.

Кулланучылар тарихи урыннар буенча навигациядән файдалана һәм «Тарих картасы»н тикшерә алалар. Әгәр пробеллар табылса, мәкаләләрнең авторлары булырга һәм картага аларның шәһәре яки берләшмәсе өчен мөһим булган тарихи вакыйгалар өстәргә мөмкин.

Проект шәхси-дәүләт партнерлыгының (проект эшендә net-film.ru киноархивы катнаша) һәм ведомствоара хезмәттәшлек итүнең яхшы үрнәге булып тора. Россия дәүләт фильм фонды «Тарих картасы»нда «Мәдәният» милли проекты кысаларында цифрланган кыйммәтле материаллар урнаштыруны оештыру инициативасын белдерүчеләрнең берсе булып тора. Проект архивлар, музейлар һәм илебезнең үткәне һәм тарихы белән кызыксынучы кешеләр белән хезмәттәшлек итү өчен ачык.

Платформа үсешенең беренче этабында Бөек Ватан сугышында Җиңүнең юбилеена зур игътибар бирелде. Хәрби операцияләр турында гына түгел, тыл тормышы, мәдәният өлкәсендәге вакыйгаларны тавсирлаган фильм, хроника һәм мәкаләләргә басым ясалды.

Аннары платформа Татарстан Республикасы тарихының башка мөһим вакыйгаларына бәйле материаллар белән тулыландырылачак: сәнәгать, фән, спорт һәм мәдәният өлкәсендә үсеш.

Проект командасы Татарстан архивларының уникаль материалларын киң җәмәгатьчелеккә тәкъдим итүне максат итеп куя.

Проект адресы: www.history-map.world/tatarstan/

Email: info@history-map.world