2021 елның 26 февралендә Димитриев Алевтина Михайловна тормыштан китте, ул 35 ел Татарстан Республикасының архив эшенә багышланды.

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе

Ул 1940 елның 4 февралендә Әстерхан шәһәрендә туган. Мәскәү дәүләт тарих-архив институтын тәмамлаганнан соң 1966 елда Казанга бүленеш буенча килә. Өлкән фәнни хезмәткәр вазифасында ТАССРның үзәк дәүләт архивында үз карьерасын башлады.

1987 елда ТАССР Министрлар Советы каршындагы Архив идарәсе башлыгы урынбасары итеп билгеләнә.

Архив эшчәнлегендәге хезмәт юлы дәвамында күпьеллык намуслы хезмәте һәм архив эшен үстерүдәге уңышлары, җәмәгать тормышында актив катнашуы өчен Алевтина Михайловна «Архив эше отличнигы» күкрәк билгесе белән бүләкләнде, 1993 елда аңа «Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре» исеме бирелде.

Яхшы күңелле һәм ярдәмчел кеше булдым.

Алевтина Михайловнаны аның эшлекле сыйфатлары, тапкырлыгы һәм куйган максатларына ирешә белүе, ә өйдә - кайгыртучанлыгы, иркәләве, яхшылыгы өчен бәяләделәр.