1 август - Тимер юлчылар көне

2021 елның 2 августы, дүшәмбе

Россиядә тимер юл транспортына нигез салучы дип Николай I саныйлар, нәкъ менә аның көче белән беренче тимер юллар төзелгән. 1837 елда Петербургтан Царское Селога хәрәкәт ачыла, 1851 елда ике башкала арасында беренче юл барлыкка килә, ә 1894 елда Татарстан башкаласында үзенең беренче тимер юлы барлыкка килә.
Мәскәү Казан тимер юл линиясе төзелешендә финал штрих булды, Идел елгасы аша күпер салу булды. 1911 елның 13 февралендә Император Романовский тимер юл күперенә нигез салына. Күпер Яшел Үзән бистәсе һәм Татарстан Республикасында Карамалы Тау бистәсе арасында урнашкан. Аның ачылышы ике елдан соң 1913 елда була.
Күпер үз тарихында берничә тапкыр исемен алыштыра: революциядән соң аны Кызыл, аннары Яшел Үзән яки Зөя күпере дип атыйлар. "Романовский" дигән беренче исем Николай II тарафыннан төзелеш башланганчы ук бирелгән иде.
Көнбатыш Себер районнарында тимер юл төзелешен нефтьчеләрне сәнәгый үзләштерү белән бәйлиләр.