21 февраль - Халыкара туган тел көне

2022 елның 22 феврале, сишәмбе

Халыкны саклап калуның төп шартларының берсе - аның туган телен саклау. ЮНЕСКОның тел күптөрлелеген саклауга игътибар итү өчен, туган тел көненең халыкара календаренда расланды. 1921 елның 25 июнендә Үзәк сайлау комиссиясе һәм ТАССР Совнаркомы Декреты кабул ителү белән «Татарстан республикасы чикләрендә татар телен гамәлгә ашыру турында» Татарстан Республикасында татар һәм рус телләренең тигез хокуклылыгы беркетелгән иде. Шул вакыттан алып ТАССР учреждениеләрендә, кооперативларында һәм профсоюзларында ике дәүләт телендә - рус һәм татар телендә эш алып барырга кирәк иде. Бу - халыкның яшәешенең барлык өлкәләрендә татар телен кертү буенча мөһим адым иде.

Төньякның аз санлы төп халыкларының үсешендә милли әдәби телләр булдыру мөһим адым булды. Төньякның күпчелек халыклары өчен язу төзү елы 1932 ел санала. Бу елда 2-7 гыйнвар
Төньяк халыклары институтында Төньяк халыкларының телләрен һәм язмаларын үстерү буенча I конференция булды. Латин графикасын куллануга юнәлтелгән Бердәм Төньяк алфавит нигезендә Хантыйк һәм манси телләре өчен язу эшләнде.
«Югра һәм Татарстан тарихы көне» проекты кысаларында аена ике тапкыр рәсми сайтларда һәм битләрдә тарихи очерклар укыгыз
төбәк архив эше белән идарә органнарының социаль челтәрләрендә, Татарстанның һәм Юграның дәүләт һәм муниципаль архивларында.