Гаилә тарихында Гасырлар кайтавазы»нәсел шәҗәрәсе фестиваленең республика этабы узды

2022 елның 19 мае, пәнҗешәмбе

2022 елның 16 маенда Казан шәһәрендә «гаилә тарихында Гасырлар кайтавазы " нәсел шәҗәрәсе фестиваленең республика этабы узды. Тантаналы чара Г. Камал исемендәге Татар дәүләт академия театрында узды. Чарада мәртәбәле кунак сыйфатында Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе Ф.Х. Мөхәммәтшин, шулай ук башка югары рәсми затлар һәм кунаклар катнашты. Конкурсның финалында 6 гаилә командасы катнашты: Ахунзяновлар (Саба районы), Дыкиннар (Казан шәһәре Вахитов районы), Газыймовлар (Яңа Чишмә районы), Латыйповлар-Нагимуллиннар (Буа районы), Малыхиннар-Ковальчук (Бөгелмә районы), Саркаровлар-Эмирбековлар гаиләсе (Алабуга районы). Конкурс процедуралары, гадәттәгечә, ике блокны үз эченә алды-милли гаилә ашлары күргәзмәсе һәм шәҗәрә презентациясе белән якты концерт номеры. Чыгышлар һәм жюри нәтиҗәләре буенча призлы урыннарны алдылар:

1 урын-Ахунҗановлар гаиләсе

2 урын-Латыйповлар-Нагимуллиннар гаиләсе, Буа муниципаль районы;

3 урын-Малыхиннар гаиләсе-Ковальчук, Бөгелмә муниципаль районы. Республика этабында җиңүчеләр дипломнар һәм 1 урын өчен 150 мең сум, 2 урын өчен 130 мең сум, 3 урын өчен 100 мең сум күләмендә сертификатлар белән бүләкләнделәр. Концерт программасы кысаларында Эльмира Кәлимуллина, Сәидә Мөхәммәтҗанова, Салават Фәтхетдинов һәм башка артистлар чыгыш ясады. «Эзлебездән башка гаилә тарихында Гасырлар кайтавазы» нәсел шәҗәрәсе фестивале Татарстан Республикасының Архив эше буенча Дәүләт комитеты тарафыннан 2019 елдан башлап ел саен үткәрелә. Фестивальне үткәрү шәҗәрә традицияләрен саклап калуга һәм үстерүгә, гаилә элемтәләрен һәм буыннар бәйләнешен ныгытуга, Татарстан һәм гаилә тарихына киң җәмәгатьчелек игътибарын җәлеп итүгә юнәлдерелгән. Быел фестивальнең муниципаль этабы 15 февральдән 30 мартка кадәр узды. Зона этабы 5-13 апрельдә Татарстанның Чирмешән, Яңа Чишмә, Саба, Яшел Үзән, Тукай муниципаль районнарында һәм Казан шәһәрендә үткәрелде. Быел фестивальдә барлыгы 36 гаилә катнашты.