2022 елның 23 декабрендә Архив эше буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый совет утырышы узды

2022 елның 27 декабре, сишәмбе

2022 елның 23 декабрендә Архив эше буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый советның «Гасырлар авазы «журналы һәм фәнни җәмәгатьчелек: үзара бәйләнеш һәм тарихи хәтерне саклау» темасына йомгаклау утырышы булды.
Утырышта Дәүләт комитеты рәисе урынбасары Г.Ф. Минҗанова, Иҗтимагый совет рәисе Р. М. Шакирҗанов, Иҗтимагый совет әгъзалары, Дәүләт комитеты хезмәткәрләре, «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ җитәкчелеге, шулай ук чакырылган кунаклар катнашты.
Утырышта ТР Дәүләт архивының «Гасырлар Авазы – Эхо веков» журналы редакциясе секторы мөдире Сафиуллина Лиана Иреклам кызы чыгыш ясады. Үз чыгышы кысаларында л. и. Сафиуллина журнал эшчәнлеген җентекләп яктыртты.
Шулай ук тикшеренү галимнәре-журналда үз эшләрен даими бастырып чыгаручы мәкаләләр авторлары чыгыш ясады:
Тарих фәннәре докторы, КФУның Халыкара мөнәсәбәтләр институтының алтаистика һәм Китай белеме кафедрасы профессоры Р. М. Вәлиев «Россия көнчыгышын өйрәнү тарихы: үзәкләр һәм мирас (XIX – XX гасыр башы)»темасына чыгыш ясады;
Тарих фәннәре кандидаты, ТР Фәннәр Академиясенең Татар энциклопедиясе һәм төбәкне өйрәнү институтының төбәкне өйрәнү һәм социомәдәни тикшеренүләр бүлегенең әйдәп баручы фәнни хезмәткәре Е. Б. Долгов «Татарстан Дәүләт төзелеше тарихы мәсьәләләре – воевода идарәсеннән алып бүгенге көнгә кадәр»темасын яктыртты;
Тарих фәннәре кандидаты, ТР Фәннәр Академиясенең Татар энциклопедиясе һәм төбәкне өйрәнү институтының төбәкне өйрәнү һәм социомәдәни тикшеренүләр бүлеге өлкән фәнни хезмәткәре Р. Б. Садыйкова «Гасырлар авазы – Эхо веков»журналы битләрендә Татарстан тарихының совет чорын яктырту турында сөйләде;
Педагогика фәннәре кандидаты, Тарих институтының Милли мәгариф тарихы һәм теориясе үзәгенең әйдәп баручы фәнни хезмәткәре. ТР Фәннәр академиясенең Ш. Мәрҗани Л.Р. Мортазина «Гасырлар авазы «журналы битләрендә татар мәгърифәте тарихы проблемаларын яктырту»темасына доклад белән чыгыш ясады.
Утырышта «тарих фәннәре һәм археология» юнәлеше буенча укучы Казан югары уку йортларының аспирантлары катнашты, алар «Гасырлар авазы»журналында үз эшләрен бастырып чыгару мөмкинлеге белән таныштылар.
Утырыш ахырында Г.Ф. Минҗанова һәм Р. М. Шакирҗанов Иҗтимагый советка 2022 елда башкарылган эшләре өчен рәхмәт белдерделәр, килүчеләрне Яңа ел белән котладылар һәм уңышлар теләделәр.