Архив эше буенча Дәүләт комитеты Россия студентлары көненә күргәзмә үткәрде

2023 елның 31 гыйнвары, сишәмбе

2023 елның 25 гыйнварында Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитетында Россия студентлары көнен бәйрәм итү уңаеннан Татарстан Республикасында студентлар тарихына багышланган күргәзмә узды. Проект мәгариф учреждениеләре белән берлектә хупланды һәм тормышка ашырылды.
«Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУда үткәндәге студентлар тормышы турында сөйләүче уникаль документлар комплексы саклана: Казан Император университеты, Казан ветеринария институты, Казан руханилар академиясе, шулай ук Казан Татар укытучылар мәктәбе студентларының шәхси эшләре һәм биографик характердагы документлары. Нәкъ менә бу документлар күргәзмә концепциясенең нигезе булып хезмәт итте. Аларның бер өлеше, шул исәптән университет студентларының шәхси эшләре һәм фотоальбомнары, экспозициядә тәкъдим ителде.
Күргәзмәдә катнашучылар Студентлар тормышы тарихын ачучы уникаль фото һәм видео материаллар белән таныша, күренекле студентлар турында кызыклы фактлар белә һәм кызыклы чыгышлар тыңлый алдылар:
- Казан федераль университетының "Кар десанты" студентлар хәрәкәте тарихы (Казан (Идел буе) федераль университеты
- Симонов м. П студенты (Казан милли тикшеренү техник университеты. А. н. Туполев—КАИ)
- Татарстан Республикасының беренче затларының студент еллары (Казан дәүләт аграр университеты)
- Студентлар чараларыннан фотосурәтләрнең архив коллекциясе (Казан дәүләт энергетика университеты)
- Казан консерваториясенең студентлар симфоник оркестры тарихыннан (Казан дәүләт консерваториясе. Н. Г. Җиһанова)
- Студентларның 60-70 еллардагы яллары турында (Казан төзелеш, архитектура һәм шәһәр хуҗалыгы көллияте)
- Институт тормышыннан һәм эшчәнлегеннән материаллар коллекциясе (Татарстанның агробизнес кадрларын яңадан әзерләү институты)
Күргәзмә ачылганнан соң «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ хезмәткәрләре мәгариф учреждениеләрендә архив һәм музей эше өчен җаваплы вәкилләр өчен семинар-киңәшмәләр үткәрделәр.
Татарстан Республикасы Дәүләт архивы директоры урынбасары Горохов Сергей Николаевич чыгышы тыңлаучыларда аеруча кызыксыну уятты, ул Архив фото - һәм видеоматериалларның сакланышын тәэмин итү тәҗрибәсе белән уртаклашты.
 Шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт архивы директоры урынбасары Гыйләҗетдинова Регина Рафис кызы архив эшен оештыру темасын яктыртты һәм югары уку йортларының архив хезмәткәрләренең кайбер сорауларына җавап бирде.
Киңәшмәдә катнашучылар мөмкинлектән файдаланып, бер-берсенә профессиональ сораулар бирделәр һәм архив эшенең актуаль проблемалары буенча очрашулар турында килештеләр.