Казан төзелеш көллияте студентлары арасында Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты стипендиясен алу өчен фәнни эшләр конкурсы турында

2023 елның 28 апреле, җомга

2023 елның 28 апрелендә Казан төзелеш колледжы студентлары арасында Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты стипендиясенә фәнни эшләр конкурсының икенче этабы узды.

Конкурсның читтән торып этабына кергән 22 эшнең 11 көндезге этабына узды.

Чара Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты, «Татарстан Республикасы Дәүләт архивы» ДБУ һәм Казан төзелеш колледжы тарафыннан архивларны белем бирү киңлегенә интеграцияләү, фәнни-тикшеренү эшләрен башкаручы затларга ярдәм итү һәм фәнни гамәли тикшеренүләр өлкәсенә архив документларын җәлеп итү максатларында оештырылды.

Конкурс эшләрен яклуны абруйлы жюри әгъзалары – Татарстан Республикасы Дәүләт архивы директоры Б. Р. Фәхретдинов, документларны саклау һәм исәпкә алу буенча директор урынбасары Л. О. Кузнецова, Казан төзелеш колледжы экспертлары, Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Г. И. Илдарханова-Балчыклы рәислегендә кабул итте.

10 конкурсант лауреатлар һәм җиңүчеләр составына керде. Өченче урында – Лепещева Екатерина, икенче урында – Валитова Аделя. Конкурста абсолют җиңүче – Александрова Мария.

Жюри рәисе, Татарстан Республикасы Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Г. И. Илдарханова-Балчиклы Татарстан Республикасы Архив фонды документлары кулланылган конкурс эшләрен әзерләү һәм телдән яклауның югары дәрәҗәсен, шулай ук конкурсант остазларының компетентлы эшен билгеләп үтте.

Конкурс җиңүчеләрен бүләкләү максатыннан ул аларга 2023 елның 3 маенда «Нәфис Косметикс» АҖ территориясендә узачак «Хезмәт батырлыгы Республикасы» хәрәкәтенең презентациясен карарга тәкъдим итте.